Mobilność na Węgry

Na zdjęciu uczniowie podczas mobilności do partnera z Węgier

W dniach 26- 30 września 2022 r. uczniowie i nauczyciele z naszej Szkoły odbyli kolejną mobilność z projektu Erasmus + współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach sektora edukacji szkolnej (partnerstwa strategiczne – współpraca szkół - Akcja KA229) pod hasłem Szlakiem architektury regionu, w którym mieszkam (The trail of architecture of the region we live in). W ramach wyjazdu odwiedziliśmy naszego węgierskiego partnera w Veszto.

Głównym celem wizyty była praca nad realizacją projektu poprzez podniesienie motywacji uczniów do poznawania dziedzictwa kulturowego i tradycji regionu, poszerzanie wiedzy o różnorodności form w architekturze obszaru, który zamieszkujemy, kształcenie kreatywności oraz wyobraźni plastycznej. W ramach projektu projektu odbyły się warsztaty związane z termodynamiką oraz mechaniką budynku. Uczniowie mieli okazję pracować w grupach oraz zaprezentować umiejętności podczas prezentacji. Uczniowie poznali węgierską szkołę, system edukacji oraz uczestniczyli w wybranych zajęciach.

W związku z tematyką projektu Rozwijanie umiejętności naukowych stosowanych w technologii budowlanej zorganizowano szereg profesjonalnych warsztatów min. warsztaty plastyczne i fizyczne . Odwiedziliśmy Historyczne Miejsce Pamięci, Vésztő-Mágor gdzie została nam przybliżona historia tego miejsca. Odwiedziliśmy wystawę historii Muzealnej Kolekcji w Szeghalmie gdzie można było obejrzeć wystawę etnograficzną. Zwiedziliśmy też miasto Gyula z pięknym Zamkiem oraz 100-letnią cukiernią. Gościliśmy w ratuszu na spotkaniu z burmistrzem, który przybliżył nam historię miasta oraz uczestniczyliśmy na pokazie tradycyjnego węgierskiego tańca. Jednym z ciekawych wydarzeń była przejażdżka wózkiem konnym, po której Andrea Liszkai w interaktywny sposób pokazała eksperymenty termodynamiczne. Ostatniego dnia odbyła się wspólna wycieczka do Budapesztu :):)