Lekcja matematyki w banku

Uczniowie w banku NBP

18 listopada 2022r. klasa 3a przeżyła ciekawą lekcję matematyki w NBP w Białymstoku. Oglądaliśmy maszyny do liczenia bilonu oraz kolekcjonerskie monety w srebrze. Najciekawsza seria to polscy artyści i Polska niepodległa. W sali konferencyjnej poczuliśmy się jak prawdziwi właściciele dużych firm. Sprawdzaliśmy w specjalnych maszynach jak rozpoznać prawdziwe banknoty , którymi posługiwano się przed denominacja pieniądza i współczesne zabezpieczenia banknotów.

Układaliśmy puzle w kształcie konkretnych nominałów banknotów, sprawdzaliśmy podpisy na banknotach i ich serie oraz przeliczaliśmy dawne i obecne ceny pączków. Oglądaliśmy sortownię pieniędzy i worki ze zmielonymi i zużytymi banknotami. Na koniec spotkania Pani sprawdzała naszą spostrzegawczość i pamięć w specjalnym Quizie. Otrzymaliśmy znaczki, złote ołówki i książeczki pt.Gratka dla Bankowych Bystrzaków czyli Historia złotym się toczy. Po lekcji czuliśmy radość, że tak dużo wiadomości z ekonomii i matematyki się nauczyliśmy. Do szkoły wróciliśmy nie tak szybko bowiem czekał na nas pierwszy w tym roku śnieg.

Julita Gregorczuk