Warsztaty fotograficzne w ramach projektu "Znani i nieznani. Polacy z Białegostoku i Tomska”

Warsztaty fotograficzne

Loga

W ramach międzynarodowego projektu organizowanego pod patronatem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i finansowanego przez MEiN podjęliśmy kolejne działanie zatytułowane: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych Polaków za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczania w języku polskim ze szkołami Rzeczypospolitej Polskiej”. Od września do grudnia 2021 r. wspólnie z Gimnazjum 26 w Tomsku realizujemy projekt „ Znani i nieznani. Polacy z Białegostoku i Tomska”. Koordynują go nauczyciele: Wiesława Kolosa, Barbara Buńko i Agnieszka Bielska.

Po warsztatach dziennikarskich przyszedł czas na warsztaty fotograficzne. Odbyły się one w listopadzie i na początku grudnia 2021 r. w pracowni fotograficznej „Fotografia na Ciepłej” działającej w ramach Młodzieżowego Domu Kultury. Wzięli w nich udział uczniowie klas: V b, VIII a, VIII b i VIII c pod opieką p. Wiesławy Kolosy i p. Agnieszki Bielskiej. Warsztaty poprowadził znakomity fotografik Jerzy Lech. Na pierwszym spotkaniu wprowadził on uczniów w tajniki swojej pracy, opowiedział o zasadach fotografii otworkowej, solariografii oraz fotografowaniu ruchu w świetle studyjnym techniką zamrażania. Następnie uczniowie w praktyce wykorzystali nabytą wiedzę fotografując koleżanki i kolegów w ruchu.

Podczas kolejnych warsztatów uczniowie poznali budowę kamer otworkowych i zasady posługiwania się nimi. Część zajęć poświęcono technice malowania światłem oraz wykonanie przykładowych zdjęć. Prace zostały omówione i poddane obróbce cyfrowej. Efekty działań uczniów zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie.

Uczniowie otrzymali również pracę domową polegającą na przygotowaniu metodą solariografii własnej kamery otworkowej np. z puszki po kawie i pozostawieniu jej na balkonie lub innym miejscu w celu naświetlenia na około pół roku. Efekty zostaną omówione na specjalnie poświęconych temu warsztatach.

Warsztaty fotograficzne

Artykuł został przeniesiony z poprzedniej strony szkoły:

Utworzono: niedziela, 05, grudzień 2021 17:17
Poprawiono: poniedziałek, 13, grudzień 2021 10:21