Co to jest Szkolne Koło Caritas?

Uczniowie z Caritasu podczas pracy

Szkolne Koło Caritas (SKC) jest organizacją uczniowską, która włącza się na zasadzie wolontariatu w działalność charytatywną, opiekuńczą i wychowawczą prowadzoną przez Caritas. SKC mogą powstawać w szkołach podstawowych, gimnazjach i w szkołach średnich. Spełniają one ważną rolę w pracy wychowawczej szkoły. Ich fundament działania opiera się na autentycznym zaangażowaniu młodzieży na rzecz potrzebujących, na wzajemnym zaufaniu, współodpowiedzialności i pracy zespołowej.

Na trzech zdjęciach poniżej są przedstawieni uczniowie podczas akcji charytatywnych.

SKC

W Archidiecezji Białostockiej członkiem SKC może być bez względu na wyznanie każdy uczeń, który wyraża chęć pełnego w nim uczestnictwa. Członkowie SKC mają obowiązek: żyć i pracować zgodnie z zasadami miłości bliźniego; dążyć do urzeczywistniania w sobie pełni miłosierdzia chrześcijańskiego; dbać o dobre imię szkoły i SKC; troszczyć się o rozwój SKC; wykonywać prace podejmowane przez SKC; uczestniczyć w zebraniach SKC. Obowiązkiem członka SKC jest również realizacja misji SKC, czyli budowanie cywilizacji miłości. Wartościami, dzięki którym misja może być realizowana, są: bezinteresowność; poszanowanie godności każdego człowieka; duch solidarności z bliźnimi.