kciuk.jpg

Logopedyczne fakty i mity

Fakty:

1. Wada wymowy rodzica może wystąpić również u dziecka.
  2. Dziecko, które zaczyna mówić później niż jego rówieśnicy, może mieć trudności szkolne.
  3. Dziecko powinno mieć zamknięte usta podczas czynności, które nie wymagają mówienia, np. oglądania telewizji, wycinania, kolorowania, pisania.
  4. Przecięte wędzidełko podjęzykowe może ponownie zarosnąć, jeśli język nie będzie intensywnie i systematycznie ćwiczony.
  5. Do małego dziecka nie należy mówić w sposób spieszczony i z wieloma zdrobnieniami.

Mity:

1. Logopeda zajmuje się wyłącznie wadami wymowy (np. gdy dziecko mówi safa zamiast szafa).
  2. Do 3. roku życia dziecko nie musi zacząć mówić.
  3. Nie należy spieszyć się z terapią logopedyczną dziecka, jeśli jego starsze rodzeństwo zaczęło mówić później.
  4. Dziecko w wieku przedszkolnym nie musi uczęszczać na zajęcia logopedyczne, wystarczy rozpocząć terapię w szkole.
  5. Terapia prowadzona przez logopedę w zupełności wystarczy i rodzic nie musi ćwiczyć z dzieckiem w domu.